Design magasin
Design magasin
Typedesign

A Garden for All

 A Garden for All Typedesign

Typedesign Dette projekt er et uddannelsesprojekt. Det var en opgave i typografidesign givet til universitetsstuderende fra School of Art, Design and Media, NTU, Singapore. Opgaven gik ud på, at hver studerende skulle designe initialer som en skrifttypefamilie. Resultatet var flere skrifttypefamilier skabt af studerende og inspireret af floraen, faunaen og de unikke kendetegn ved Singapore Botanic Gardens. På denne baggrund blev de bedste initialer trykt i bogen A Garden For All, udgivet af forlaget Epigram Books i Singapore.

Projekt navn : A Garden for All, Designernes navn : Danne Ojeda, Kundens navn : School of Art, Design and Media, Nanyang Technological University, Singapore..

 A Garden for All Typedesign

Dette fantastiske design er en vinder af sølvdesignprisen i uddannelses-, undervisningshjælp og træningens indholdsdesignkonkurrence. Du skal bestemt se de sølvprisvindende designere 'designportefølje for at opdage mange andre nye, innovative, originale og kreative uddannelses-, undervisningshjælpemidler og designindhold til træningsindhold.

Dagens designteam

Verdens største designteam.

Dagens designteam

Nogle gange har du brug for et meget stort team af talentfulde designere for at komme med virkelig gode designs. Hver dag har vi et markant prisvindende innovativt og kreativt designteam. Udforsk og opdag original og kreativ arkitektur, god design, mode, grafisk design og design strategiprojekter fra designteam over hele verden. Bliv inspireret af de originale værker af stormester designere.

Markedsfør dit design