Design magasin
Design magasin
Smagsvand Emballage

Menton

Smagsvand Emballage Menton er et emballagedesign til et let smagssat vand lavet med importerede citroner. Designet anvender en levende farvepalet, der minder om en solrig middelhavsferie. Et tilfældigt illustreret citronmønster skaber en afslappet stemning og understøtter drikkevarens naturlige og sunde karakter. En metallisk blå nuance forener de forskellige smagsvarianter og giver mærket et raffineret udtryk. Den lige flaske er fremstillet af PET og vejer kun 17,85 gram i 500 milliliter-størrelsen, hvilket sparer materiale og energi under produktionen.

Projekt navn : Menton, Designernes navn : Shuo Qu, Kundens navn : Sidel Machinery (Shanghai) Co.,Ltd..

Menton Smagsvand Emballage

Dette fantastiske design er vinderen af bronze-designprisen i arkitektur, bygning og struktur designkonkurrence. Du bør bestemt se den bronzepræmierede designers designportefølje for at opdage mange andre nye, innovative, originale og kreative arkitektur-, bygnings- og strukturdesignværker.

Designinterview af dagen

Interviews med verdensberømte designere.

Læs de seneste interviews og samtaler om design, kreativitet og innovation mellem designjournalist og verdensberømte designere, kunstnere og arkitekter. Se de nyeste designprojekter og prisvindende designs af berømte designere, kunstnere, arkitekter og innovatører. Oplev ny indsigt i kreativitet, innovation, kunst, design og arkitektur. Lær om designprocesser fra store designere.