Design magasin
Design magasin
Lænestol

Cecilia

Lænestol Cecilia er en lænestol fremstillet af genbrugte og kasserede materialer. Strukturen er bygget af pressede lameller af overskudstræ, formet med brede fødder og et bredt sæde, så korte afskæringer kan anvendes. Ryglænet er formet af små stykker overskudsstof, der er bundet til en fleksibel base med skum indeni, hvilket skaber et blødt volumen og øget komfort. Sædet er lavet af kasseret læder, som kan modtage lapper og detaljer, så hver lænestol er unik. Den lave og tilbagelænede form indbyder til hvile og følger en skandinavisk stil.

Projekt navn : Cecilia, Designernes navn : Linda Martins, Kundens navn : Studio Linda Martins.

Cecilia Lænestol

Dette fantastiske design er en vinder af sølvdesignpris i mode-, tøj- og beklædningsdesignkonkurrence. Du skal bestemt se de sølvprisvindende designere 'designportefølje for at opdage mange andre nye, innovative, originale og kreative mode-, beklædningsgenstande og beklædningsdesignværker.

Dagens designteam

Verdens største designteam.

Nogle gange har du brug for et meget stort team af talentfulde designere for at komme med virkelig gode designs. Hver dag har vi et markant prisvindende innovativt og kreativt designteam. Udforsk og opdag original og kreativ arkitektur, god design, mode, grafisk design og design strategiprojekter fra designteam over hele verden. Bliv inspireret af de originale værker af stormester designere.