Design magasin
Design magasin
Barinteriørdesign

Mad Monk Bar

Barinteriørdesign Mad Monk er et barinteriør beliggende i Tokyo. Designet er inspireret af Ji Gong, en munk kendt for sin kærlighed til rejser og alkohol. Blanke sorte vægge reflekterer omgivelserne og skaber en følelse af sammenhæng. Hylderne understøttes af flasker med japansk sake, og der er ikke anvendt metalsamlinger. Belysningsarmaturer er indbygget i hylderne, som er 18 mm tykke, så flaskerne oplyses nedefra. Det svage lys inde i flaskerne oplyser spiritus fra hele verden. Interiørets areal er på 117,4 kvadratmeter.

Projekt navn : Mad Monk Bar, Designernes navn : Tomoo Nitta, Kundens navn : Himawari Design.

Mad Monk Bar Barinteriørdesign

Dette gode design er vinderen af designprisen i konkurrence om emballagedesign. Du bør bestemt se den prisvindende designers designportefølje for at opdage mange andre nye, innovative, originale og kreative emballagedesignværker.

Designinterview af dagen

Interviews med verdensberømte designere.

Læs de seneste interviews og samtaler om design, kreativitet og innovation mellem designjournalist og verdensberømte designere, kunstnere og arkitekter. Se de nyeste designprojekter og prisvindende designs af berømte designere, kunstnere, arkitekter og innovatører. Oplev ny indsigt i kreativitet, innovation, kunst, design og arkitektur. Lær om designprocesser fra store designere.