Design magasin
Design magasin
Primær funktion: Indretning af lobby

Glass Core

Primær funktion: Indretning af lobby Glass Core er en receptionslobby designet til en fællesskabsbygning i Jiaxing, Kina. Lobbyen nås via en elevator, der stiger op gennem et atrium på 18 meters højde. Elevatorskakten er bygget med en stålkonstruktion, der understøtter glaspaneler kombineret med LED-lys, så volumenet gløder og markerer bygningens indgang. Det gennemskinnelige glas er indlagt med metal, hvilket giver en tekstur, der minder om hvid jade med en guldkant. En rektangulær trappe er placeret rundt om elevatoren, så besøgende kan bevæge sig via trapper eller elevator. Det samlede areal er 1000 kvadratmeter.

Projekt navn : Glass Core, Designernes navn : Kris Lin, Kundens navn : Excellence Group.

Glass Core Primær funktion: Indretning af lobby

Dette fantastiske design er en vinder af sølvdesignpris i mode-, tøj- og beklædningsdesignkonkurrence. Du skal bestemt se de sølvprisvindende designere 'designportefølje for at opdage mange andre nye, innovative, originale og kreative mode-, beklædningsgenstande og beklædningsdesignværker.

Dagens designlegende

Legendariske designere og deres prisvindende værker.

Designlegender er ekstremt berømte designere, der gør vores verden til et bedre sted med deres gode design. Oplev legendariske designere og deres innovative produktdesign, originale kunstværker, kreativ arkitektur, fremragende modedesign og designstrategier. Nyd og udforsk originale designværker fra prisvindende designere, kunstnere, arkitekter, innovatører og mærker over hele verden. Bliv inspireret af kreative design.