Design magasin
Design magasin
Øreringe

Monir

Øreringe Monir er et par øreringe inspireret af et kunstværk af Monir Farmanfarmaian, en kunstner kendt for sin interesse i geometri og spejlmosaikarbejde. Hver øreringe har en korsform med fire lige lange sider. Vinklerne og hjørnerne skaber klare refleksioner, hvilket giver en effekt af lys og skygge. Øreringene er lavet af S925 sølv. De første skitser blev tegnet i hånden, derefter modelleret med software og printet som resinmønstre til støbning. Hvert stykke slibes og poleres i hånden. Den lave vægt på 5,44 gram gør dem velegnede til daglig brug.

Projekt navn : Monir , Designernes navn : Nardin Sabounchi, Kundens navn : ela.store.

Monir  Øreringe

Dette gode design er vinderen af designprisen i konkurrence om emballagedesign. Du bør bestemt se den prisvindende designers designportefølje for at opdage mange andre nye, innovative, originale og kreative emballagedesignværker.

Dagens designlegende

Legendariske designere og deres prisvindende værker.

Designlegender er ekstremt berømte designere, der gør vores verden til et bedre sted med deres gode design. Oplev legendariske designere og deres innovative produktdesign, originale kunstværker, kreativ arkitektur, fremragende modedesign og designstrategier. Nyd og udforsk originale designværker fra prisvindende designere, kunstnere, arkitekter, innovatører og mærker over hele verden. Bliv inspireret af kreative design.