Design magasin
Design magasin
Udstillingsdesign

Transition

Udstillingsdesign Transition er en udstilling af ikebana, den japanske kunst at arrangere blomster, som har en 1.400 år lang historie. Det åbne layout har ingen bagvæg, så besøgende bevæger sig frit og betragter hvert arrangement fra mange vinkler i stedet for kun forfra. Sollys og responsiv LED-belysning ændrer sig i løbet af dagen, så rummet og de levende blomster forandrer sig kontinuerligt. Podierne er 3D-printet i genanvendeligt resin og kan skilles ad, flyttes og genbruges. Det plane, barrierefri gulv giver nem adgang for alle besøgende.

Projekt navn : Transition, Designernes navn : Shuhei Matsuyama, Kundens navn : enigma Inc..

Transition Udstillingsdesign

Dette fantastiske design er en vinder af sølvdesignpris i mode-, tøj- og beklædningsdesignkonkurrence. Du skal bestemt se de sølvprisvindende designere 'designportefølje for at opdage mange andre nye, innovative, originale og kreative mode-, beklædningsgenstande og beklædningsdesignværker.

Dagens designteam

Verdens største designteam.

Nogle gange har du brug for et meget stort team af talentfulde designere for at komme med virkelig gode designs. Hver dag har vi et markant prisvindende innovativt og kreativt designteam. Udforsk og opdag original og kreativ arkitektur, god design, mode, grafisk design og design strategiprojekter fra designteam over hele verden. Bliv inspireret af de originale værker af stormester designere.