Design magasin
Design magasin
Corporate Identity

Pagoda

Corporate Identity Pagoda er en virksomhedsidentitet skabt til en kinesisk frugtvirksomhed. Identiteten er bygget op omkring to abe-maskotter, der først blev tegnet som blyantskitser og derefter udviklet med digital designsoftware. Aber blev valgt, fordi de i kinesisk kultur er forbundet med frugt, hvor de også symboliserer visdom og mod. Maskotterne danser gennem de fire årstider, og blomsterne omkring dem skifter med hver stemning. Farverne refererer til blomster, årstider og natur. Trykningen anvender UV-lakering og varmfoliering. Målet er at præsentere asiatisk kultur med respekt for naturens liv.

Projekt navn : Pagoda, Designernes navn : 1983ASIA, Kundens navn : 1983Asia.

Pagoda Corporate Identity

Dette gode design er vinderen af designprisen i konkurrence om emballagedesign. Du bør bestemt se den prisvindende designers designportefølje for at opdage mange andre nye, innovative, originale og kreative emballagedesignværker.

Dagens designteam

Verdens største designteam.

Nogle gange har du brug for et meget stort team af talentfulde designere for at komme med virkelig gode designs. Hver dag har vi et markant prisvindende innovativt og kreativt designteam. Udforsk og opdag original og kreativ arkitektur, god design, mode, grafisk design og design strategiprojekter fra designteam over hele verden. Bliv inspireret af de originale værker af stormester designere.